Preliminary Program

Monday, April 17, 2017

08:45 – 09:00 Opening Remarks
09:00 – 10:00 Keynote 1
Boundary-sensitive Hodge Decompositions
Konrad Polthier
10:00 – 10:30 Coffee Break
10:30 – 11:55 Session 1
Towards Optimal Advection using Stretch-maximizing Stream Surfaces
Michael Bartoň and Jiří Kosinka
Dense Packing of Congruent Circles in Free-form Non-convex Containers
Jinesh Machchhar and Gershon Elber
An Algebraic Framework for Computing the Topology of Offsets to Rational Curves
Laureano Gonzalez-Vega, Gema M. Diaz-Toca, Mario Fioravanti, Ioana Necula and Jorge Caravantes
12:00 – 14:00 Lunch Break
14:00 – 15:25 Session 2
Algorithms for Computing Strong µ-Bases for Rational Tensor Product Surfaces
Liyong Shen and Ron Goldman
Optimal Base Complexes for Quadrilateral Meshes
Faniry Razafindrazaka and Konrad Polthier
Dimension and Basis Construction for Analysis-suitable G^1 Two-patch Parameterizations
Mario Kapl, Giancarlo Sangalli and Thomas Takacs
15:25 – 15:55 Coffee Break
15:55 – 17:20 Session 3
Adaptive Scattered Data Fitting by Extension of Local Approximations to Hierarchical Splines
Cesare Bracco, Carlotta Giannelli and Alessandra Sestini
Smooth Splines on Quad Meshes with 4-split Macro-patch Elements
Ahmed Blidia, Bernard Mourrain and Nelly Villamizar
Discretizing Wachspress Kernels is Safe
Kai Hormann and Jiří Kosinka
18:30 – night Banquet Dinner 

Tuesday, April 18, 2017

09:00 – 10:00 Keynote 2
Volumetric T-Spline Parameterization for Isogeometric Analysis with Engineering Applications
Yongjie Jessica Zhang
10:00 – 10:30 Coffee Break
10:30 – 11:55 Session 4
Converting a CAD Model into a Non-uniform Subdivision Surface (CAGD)
Jingjing Shen, Jiří Kosinka, Malcolm Sabin, Neil Dodgson
Implicit Surface Reconstruction with Total Variation Regularization
Yuan Liu, Yanzhi Song, Zhouwang Yang and Jiansong Deng
Phase-field Guided Surface Reconstruction Based on Implicit Hierarchical B-splines
Maodong Pan, Weihua Tong and Falai Chen
12:00 – 14:00 Lunch Break
14:00 – 15:25 Session 5
Curvature Sensitive Analysis of Axially Compressed Cylindrical Tubes with Corrugated Surface using Isogeometric Analysis and Experiment (CAGD)
Takuma Imai, Tadahiro Shibutani, Kazumi Matsui, Seitoku Kumagai, Dang Tien Tran, Kaiyuan Mu, Takashi Maekawa
Convergence Rates for Solving Elliptic Boundary Value Problems with Singular Parameterizations in Isogeometric Analysis
Meng Wu, Yicao Wang, Bernard Mourrain, Boniface Nkonga and Changzheng Cheng
Rapid B-Rep Model Preprocessing for Immersogeometric Analysis using Analytic Surfaces
Chenglong Wang, Fei Xu, Ming-Chen Hsu and Adarsh Krishnamurthy
15:25 – 15:55 Coffee Break
15:55 – 17:20 Session 6
[Invited CAGD papers]

Wednesday, April 19, 2017

09:00 – 10:00 Keynote 3
What You Think is What You See -- Smart Geometry Modeling and Processing
Yang Liu
10:00 – 10:30 Coffee Break
10:30 – 11:55 Session 7
Blended Barycentric Coordinates
Dmitry Anisimov, Daniele Panozzo and Kai Hormann
On Pseudo-harmonic Barycentric Coordinates
Renjie Chen and Craig Gotsman
Rapid Blending of Closed Curves Based on Curvature Flow
Masahiro Hirano, Yoshihiro Watanabe and Masatoshi Ishikawa
12:00 – 14:00 Lunch Break
14:00 – 15:25 Session 8
A Primitive-based 3D Segmentation Algorithm for CAD Models
Truc Le and Ye Duan
Sliver-Suppressing Tetrahedral Mesh Optimization with Gradient-Based Shape Matching Energy
Saifeng Ni, Zichun Zhong, Yang Liu, Wenping Wang, Zhonggui Chen and Xiaohu Guo
Discrete Geodesic Graph (DGG) for Computing Geodesic Distances on Polyhedral Surfaces
Xiaoning Wang, Zheng Fang, Jiajun Wu, Shi-Qing Xin and Ying He
15:25 – 15:55 Coffee Break
15:55 – 17:20 Session 9
By Example Synthesis of Three-Dimensional Porous Materials
Hui Zhang, Weikai Chen, Bin Wang and Wenping Wang
Compressed Vibration Modes of Deformable Objects
Christopher Brandt and Klaus Hildebrandt
Smooth Interpolation of Key Frames in a Riemannian Shell Space
Pascal Huber, Ricardo Perl and Martin Rumpf
17:25 – 17:35 Closing Ceremony